W sytuacji, jeśli poszukujesz interesującego pomysłu na wakacje, masz szansę decydować się na spływ kajakowy

Z chwilą przyjścia lata stajemy przed dylematem, jak urządzić wakacyjny odpoczynek. To niełatwa sprawa, bo taki wyjazd powinien być nie tylko ciekawy, ale też zajmujący. Coraz znaczniejszym uznaniem ludzi cieszy się aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu. W przypadku, gdy szuka się niebanalnej propozycji spędzenia wakacyjnego czasu, warto rozważyć spływy na kajaku. Ta forma rozrywki szczyci się pośród Polaków coraz większym powodzeniem.

Spływa kajakiem
Napisał: Joshua Mayer
Na podstawie: http://www.flickr.com
Źródła rzeki Pilicy znaleźć możesz w okolicach umiejscowionego na obszarze województwa śląskiego miasteczka o tej samej nazwie. W okolicach Sulejowa już w latach siedemdziesiątych została zbudowana tama, która stworzyła Zalew Sulejowski. Bardzo dużo mieszkańców miasteczka położone nad Pilicą prowadzi gospodarstwa agroturystyczne. Jedną z atrakcji oferowanych przez założycieli tych gospodarstw będą spływy kajakowe pilicą (zobacz detale). Cieszące się popularnością spływy kajakowe Pilicą to urozmaicenie, z którego skorzystać mogą nie tylko turyści na gospodarstwach agroturystycznych. Mnóstwo początkujących kajakarzy nim pójdzie na spływy kajakowe na innych rzekach uwzględnia to, aby na początku popłynąć tylko Pilicą. Spływy kajakowe Pilicą możliwe będą już od miejscowości nazwanego Szczekocin.

spływy kajakowe
Napisał: Anita Hart
Na podstawie: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o spływy kajakowe pilica (więcej o autorze) jest niesamowicie atrakcyjnym, nizinnym szlakiem z wieloma doskonałymi miejscami na biwak. Sama rzeka zachwyca urozmaiconym korytem, optymalnie czysta wodą (ta rzeka wyróżnia się drugą klasą czystości) oraz malowniczymi krajobrazami. Tworzy rozmaite łuki i pętle, przez co spływ kajakowy nie jest nudny. Firmy organizujące spływy kajakowe pilicą polecają trasy dla amatorów kajakarstwa o różnym stopniu zaawansowania. W ofercie tych firm wyszukać można także spływy dedykowane dla rodzin z dziećmi. Popularna trasa - biegnąca od Maluszyna do Mniszewa - mierzy 25 km i nie jest wyjątkowo trudna. Z kolei środkowy odcinek rzeki Pilica - od Maluszyna do Sulejowa - genialnie nadaje się też dla bardziej zaprawionych wioślarzy. Odcinek ten nie jest tak szeroki jak fragment bliżej Wisły i jednocześnie jest prostszy w pokonaniu. Jednakże przepłynięcie 90 kilometrów nizinną rzeką to nie lada wyczyn, który wiąże się z około 5 dniami wiosłowania.

Na każdej z nich można wynająć kajak, czy to na kilka godzin, czy na kilka dni, i w doborowym towarzystwie, w otoczeniu przepięknej przyrody spędzić ten czas. Co więcej, firmy organizujące spływy kajakowe są bardzo elastyczne i dopasowują się do klientów. Bez problemów przywożą kajaki do określonego miejsca, a później je odbierają na końcu trasy. Jeśli będzie taka potrzeba mogą również pożyczyć inne elementy wyposażenia, na przykład nieprzemakalne worki czy namioty do spania po drodze. Wykupić w nich można jeden z wielu standardowych spływów, lecz również zamówić coś nietypowego.

Na wielu rzekach w przypadku takich krótkich spływów wręcz nie trzeba nikogo rezerwować, a zwyczajnie podjechać na miejsce, wejść do kajaka i ruszyć w dół rzeki. Przy nieco dłuższych spływach pomyśleć już należy o odpowiednio wczesnej rezerwacji. Jest to o tyle istotne, że organizatorzy dysponują określoną ilością miejsc, ze względu na konieczność organizacji wszystkiego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-06 16:44:40