Marzysz, by sterować jachtem? Powinieneś udać się na kurs, a następnie zdać egzamin, który daje patent sternika

Dużo osób marzy o tym, aby pływać łodzią albo jachtem. Dzięki temu można planować niezwykle ciekawe wczasy nad morzem albo przy innych akwenach wodnych. Polskie prawo wyraźnie wykazuje, kto może prowadzić takie łodzie. W przypadku, jeżeli pragnie się zyskać takie upoważnienia, potrzeba udać się na szkolenie, a potem pomyślnie zaliczyć egzamin. Po tym dostaje się patent sternika i można sterować jednostkami pływającymi.

Tu potrzebny będzie patent


To, czy wolno pływać łodzią w konkretnym miejscu, bywa uzależnione od posiadanego patentu. Inne uprawnienia bywają wymagane, jeżeli pragnie się pływać po jeziorach, inne, jeżeli chce się popłynąć na morze albo kierować wielkim jachtem. Przez to zanim wynajmie się określoną łódź, potrzeba upewnić się, że posiada się niezbędne kwalifikacje, aby nią sterować. W innym wypadku potrzeba zatrudnić doświadczonego sternika, lub zdecydować się na kurs sternika motorowodnego oraz nadrobić zaległości. Obecnie takie szkolenia można znaleźć w wielu miastach w kraju, bynajmniej nie tylko w krainie jezior albo (ciąg dalszy tego zagadnienia: zweryfikuj te opinie) nad morzem.

Zdobycie patentu motorowodnego nie upoważnia do sterowania wszystkimi łodziami, to, którymi jednostkami można sterować wyznacza rozporządzenie ministra sportu. W przypadku, jeśli ma się patent sternika motorowodnego, można rozszerzyć swoje kompetencje i zgłosić się na egzamin na motorowodnego sternika morskiego, a później na kapitana motorowodnego. Zdobycie takich patentów wymaga czasu oraz dużego doświadczenia, ale gdy już się je otrzyma, możliwości sterowania łodziami po zbiornikach śródlądowych oraz morskich się powiększają. O patent motorowodny mogą się już starać osoby, które skończyły czternaście lat i przedstawiły zgodę rodziców.

Dziś wspomniane kursy cieszą się znacznym powodzeniem, co wiąże się ze wzrostem renomy sportów wodnych i żeglarstwa. To naprawdę ważne, by dobrze przyszykować się do kierowania podobną łodzią, gdyż wymaga to znacznych zdolności praktycznych i wiedzy. Nie wolno pływać łodziami, jeżeli nie ma się wymaganych uprawnień, ponieważ może to okazać się niebezpieczne dla załogi, jak też dla innych żeglujących.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-12 12:24:09