Czemu każdy kto jeździ na rowerze powinien posiadać pompkę, opis pompek serwisowych oraz ręcznych.

Dobrze przygotowany rower do jeżdżenia nie tylko pozwoli na bardzo wygodne poruszanie się, ale też zagwarantuje większy poziom bezpieczeństwa. Dlatego też warto swoje dwa kółka regularnie serwisować, z jedną z najważniejszych rzeczy będzie utrzymanie należytego ciśnienia w kołach. Napompowane w prawidłowy sposób koło powinno być na tyle twarde, że pod naciskiem siadającej osoby nie może się praktycznie wcale uginać.

pompka rowerowa
Napisał: Gary J. Wood
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niestety wiele osób trochę zapomina o tym, aby systematycznie sprawdzać poziom ciśnienia, i jeżdżą z dość mocno niepompowanymi oponami. Może na bezpieczeństwo jakoś drastycznie to nie wpływa, lecz z pewnością sporo zmniejsza wygodę jazdy. Koła mają znacznie większy opór, szybciej się zużywają, a w skrajnym przypadku może się nawet uszkodzić dętka. Dlatego też na wyposażeniu wszystkich rowerzystów powinna się znajdować nawet prosta pompka rowerowa, którą w razie potrzeby będzie można dopompować powietrza. Najtańsze modele można już kupić za kilkanaście złotych, a ich bardzo dużym plusem jest możliwość przykręcenia do roweru i wożenia ze sobą.

Pompki ręczne bardzo dobrze się sprawdzają w terenie, zresztą są one najwygodniejsze do przewożenia. Jednak jeżeli ktoś będzie miał możliwość, a przede wszystkim więcej się zajmuje rowerami, to ciekawą opcją dla niego może być zakup stacjonarnej pompki. Po pierwsze tego typu pompka serwisowa będzie dużo bardziej wygodna w użytkowaniu, gdyż nie trzeba się przy niej schylać ani klękać. Poza tym samo pompowanie będzie znacznie szybsze, przez to że posiada ona dużo większą pojemność roboczą, to napompowanie koła zajmuje praktycznie parę chwil. W przypadku profesjonalnych rowerów duże znaczenie może mieć także maksymalne robocze ciśnienie. W normalnych rowerach wystarczy zupełnie, jak będzie to w okolicach 4 atmosfer, jednak przy rowerach sportowych może to nawet dwukrotnie więcej.

Zwykła ręczna pompka nie poradzi sobie z tym na pewno, z tego też powodu w takich przypadkach zdecydowanie lepiej będzie się sprawdzać jakaś porządna pompka serwisowa, umożliwiająca napompowanie każdego koła.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-10 16:29:45