Podstawowe zasady, które dotyczą używania pływającego sprzętu z silnikami na naszych wodach.

Wypoczynek nad wodą jest jedną z najbardziej popularnych form na spędzanie wolnego czasu w upalne, ciepłe dni. Wiele osób ogranicza się jednak jedynie do plażowania i pływania na materacach, ewentualnie pożyczają oni kajaki lub rowerki wodne. Są jednak miłośnicy większych wrażeń, jacy spróbowaliby bardzo chętnie swoich sił na motorówkach albo skuterach wodnych, którymi jak się okazuje można pływać w legalny sposób na wielu polskich akwenach.

Silnik w motorówce - patent sternika
Napisał: LUDWIK BOEHM
Na podstawie: http://www.flickr.com
O ile jednak na rowerek wodny czy kajak nie trzeba mieć żadnego uprawnienia, to w przypadku motorówek czy skuterów wodnych będą już obowiązywać określone przepisy. Mówią one, że jeśli wykorzystuje się silnik o mocy nie większej niż kilkanaście koni mechanicznych, to można pływać nim bez żadnych ograniczeń. Można zaliczyć do takich jednostek na przykład różnego rodzaju łódki wędkarskie i pontony, a także coraz bardziej popularne houseboaty. Wprawdzie mają one długość czasem i kilkanaście metrów, to ze względu na moc silnika do użytkowania ich nie potrzeba żadnego pozwolenia.

Przy mocniejszych jednostkach pływających konieczny jest patent motorowodny. Będzie on pozwalał na pływanie jednostkami mającymi dowolną moc na wodach morskich wewnętrznych i lądowych, a także na otwartym morzu w oddaleniu do dwóch mil w ciągu dnia. Policja wodna coraz częściej kontroluje sterników, czy posiadają uprawnienia na pływanie, i jednak w wielu przypadkach są wyciągane konsekwencje za ich brak. A w praktyce kursy motorowodne Zegrze wcale nie są jakieś bardzo drogie, bo przeciętny ich koszt nie przekracza tysiąca złotych razem z opłatą za egzamin. A po skończeniu takiego kursu nie tylko będzie się miało potrzebne dokumenty, ale przede wszystkim będzie się umiało bezpiecznie pływać.

zakres wszystkich kursów wchodzi przede wszystkim duża ilość teorii, zaczynając od budowy silników i łodzi, a kończąc na znakach obowiązujących na wodnych szlakach. Drugą część tego typu kursów stanowią manewry łodzią. Trwają one przeciętnie dwie lub trzy godziny i podczas nich ćwiczy się wszystko, co niezbędne będzie przyszłemu kapitanowi łodzi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-08 12:56:42