Według jakich zasad można pływać jednostkami które są wyposażone w silnik na naszych wodach.

Oczywiście tytuł tego tekstu jest dość przewrotny - oczywiście każdy z nas ma inne preferencje i jego wymarzone wakacje będą w innym miejscu. Jednakże niezależnie od tego, czy kochasz aktywne spędzanie wolnego czasu i dla przykładu wędrówki po górach czy też preferujesz leżenie na plaży i leniuchowanie, jedno jest praktycznie pewne - i tak niewątpliwie pokochasz Mazury. Mazury przecież łączą w sobie właściwie wszystko, czego mógłbyś oczekiwać na urlopie - zachwycającą przyrodę, możliwość długich spacerów w znakomitych warunkach, fajną wodę, a w dodatku możliwość pływania po jeziorach. Jeśli przynajmniej raz tego spróbujesz, z pewnością będziesz chciał wracać na Mazury każdego roku przynajmniej na parę dni.

Aktywni fizycznie często stawiają na góry, jako sposób na wzmocnienie własnej kondycji, ale również odpoczynek od całorocznej pracy siedzącej. Są jeszcze i tacy, którzy podczas wczasów planują zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, wybierając wakacyjną pracę, bądź pogłębić swoją wiedzę w obszarze swoich pasji, wybierając wakacyjne kursy, jak np. kursy motorowodne (więcej). Jednym z najbardziej znanych kursów tego typu jest sternik motorowodny.

Część z nich będzie pewnie bardziej korzystać z wody, na przykład pożyczając rowerki wodne i kajaki, lub pływając na materacu. Niektórym i to będzie mało, więc bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju pływające jednostki wyposażone w silniki spalinowe. Lecz o ile rowerkami czy kajakami można pływać w zasadzie bez żadnych ograniczeń, to przy użytkowaniu silnika należy zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy (http://www.akademiamarina.pl/). Aktualnie jest tak, że w przypadku silników mających kilkanaście koni na wodach wewnątrz lądu nie są wymagane żadne uprawnienia. Spokojnie można więc pływać niewielkimi łódkami czy pontonami, ale też długimi na czasem i ponad dziesięć metrów houseboatami. Rzecz jasna brak obowiązku posiadania patentu nie zwalnia bynajmniej od konieczności przestrzegania przepisów, które na wodzie będą obowiązywać tak samo jak na ulicach.

przekrój - ćwiczenia
Napisał: LUDWIK BOEHM
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli jednak ktoś chciałby pływać z większymi silnikami, to konieczne będzie zrobienie w jego przypadku wymaganych uprawnień, czyli patentu sternika. sternik motorowodny pływać może na jednostkach o dowolnej mocy na rzekach i jeziorach, a także w pewnych sytuacjach na morzu. Ponieważ służby wodne zwracają coraz więcej uwagi na posiadanie patentów, to przez kupnem silnej łodzi czy wodnego skutera warto taki patent mimo wszystko. Szkolenia motorowodne można zrobić w zasadzie w każdym większym mieście, sporo ich jest także organizowanych w letnim okresie, w czasie obozów trwających kilkanaście dni.

zakres wszystkich kursów przede wszystkim wchodzi duża ilość teorii, zaczynając od budowy łodzi i silników, a kończąc na znakach obowiązujących na wodnych szlakach. Sporą część takich kursów stanowią manewry łodzią. Przeciętnie one trwają do trzech godzin i w czasie nich ćwiczy się wszystko, co niezbędne będzie przyszłemu kapitanowi łodzi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-07 11:50:41