W jaki sposób przygotować bicykl do sezonu?

Dodatnie temperatury, mocniej świecące słońce czy coraz dłuższy dzień powodują, że wiele osób właśnie przypomina sobie o jednośladzie, znajdującym się gdzieś w piwnicy albo na balkonie. Przewidujemy dojazdy do pracy, krótsze i dłuższe weekendowe eskapady.

fitness - image
Napisał: Gideon Van Tonder
Na podstawie: http://www.flickr.com
Żeby projekty te nie zostały wyłącznie w kwestii marzeń, musimy zadbać o nasz rower miejski męski. Prawie zawsze okazuje się, że rower zostawiony na parę miesięcy psuje się . O czym należy pamiętać przed pierwszą w tym sezonie wycieczką? O co możemy zatroszczyć się sami, tak, by pierwszy kontakt z jednośladem po zimowej przerwie przebiegł łagodnie?

fitness - stykówka
Napisał: Gideon Van Tonder
Na podstawie: http://www.flickr.com
Pompowanie kół niedużą pompką może nie być prostą i przyjemną czynnością, jednakże jest to trud, który na pewno się opłaci. Nazbyt małe ciśnienie w dętkach może doprowadzić do ich przebicia albo nawet do uszkodzenia opony a także innych fragmentów koła, takich jak przykładowo obręcz. Poza tym, ciężko będzie walczyć z oporami toczenia. Rozwiązania owego kłopotu są właściwie dwa. Pierwsze to kupno stacjonarnej, profesjonalnej pompki - wtedy napompowanie koła zajmie dosłownie kilka ruchów i nie zmęczy nawet dziecka. Drugie podejście łączy się z wymianą dętek na z wentylem automobilowym (jeśli takich w swoim jednośladzie nie mamy), wtenczas bowiem pojawia się możność napompowania opon na przykład na pobliskiej stacji benzynowej. Rzecz jasna zawżdy pozostaje opcja trzecia - zwykła, niewielka pompka.

fitness - rzut
Napisał: Gideon Van Tonder
Na podstawie: http://www.flickr.com
O łańcuch w naszym rowerze powinno się zadbać już na jesieni. Suchy, zanieczyszczony oraz pozostawiony w wilgotnej piwnicy napęd bardzo szybko pokryje się korozją. Cóż, mądry Polak po szkodzie. W jaki sposób zatem doprowadzić zapuszczony łańcuch do używalności? Jeśli nie jest aż tak źle i łańcuch nie jest zabłocony, nie posiada śladów rdzy, a jedynie głośnym zgrzytaniem domaga się o smar - możemy go po prostu przesmarować wykorzystując do tego specjalnej oliwy do łańcuchów, a w przypadku ich braku, można zastosować samochodowy olej silnikowy. Musimy pamiętać, aby nadmiar oleju przetrzeć szmatą do sucha, zapobiegnie to przylepianiu się brudu do łańcucha. Gdy nasz łańcuch jest już czysty, posmarowany oraz gotowy do pracy, powinniśmy zacząć stosować się do kilku reguł, które przedłużą jego żywot. Przygotuj również wszelkie nieodzowne akcesoria rowerowe.

Przerzutki, liny przerzutek oraz hamulców mechanicznych. Tak jak łańcuch są to elementy podatne na rdzę i przenikanie wilgoci pod pancerze. Częstym objawem zaniedbanych linek są (oprócz z trudem idących dźwigni hamulców mechanicznych oraz przerzutek) również kłopoty z regulacją owych ostatnich. Warto jest przesmarować wszelkie rowerowe linki i napuścić oliwę w newralgiczne miejsca wózka przerzutek lub manetek.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-03 14:46:38