Jak przyszykować się do rajdu samochodowego

Uczestnictwo w rajdzie samochodowym nastręcza praktycznych, poświadczonych umiejętności (trzeba posiadać prawo jazdy określonej kategorii, aktualne badania lekarskie, być uczestnikiem automobilklubu jak też mieć praktykę w tego typu konkursach), a także właściwego przygotowania danej załogi. Jeszcze przed właściwym rajdem ma miejsce tak zwany rekonesans. Jest to pierwszy krok, jaki poprzedza wyścigi automobilowe.

W trakcie rekonesansu ekipa ma możliwość zapoznać się z trasą. To odpowiedni moment na spisanie informacji oraz sporządzenie notatek, jakie przydatne będą w czasie nawigacji. Faza ta w zależności od poziomu trudności trasy, jej typu jak też długości może trwać od jednego do trzech dni. Następny etap, jaki również ma miejsce jeszcze przed właściwymi rajdem to przejechanie odcinka testowego. Jest to dobry moment, ażeby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Odcinek kontrolny jest analogiczny do odcinka specjalnego. Możesz więc na nim sprawdzić raz jeszcze ustawienia auta, a również po raz ostatni podszkolić swe umiejętności. Ostatni konieczny element przed zawodami to uczestnictwo w badaniach kontrolnych. Zawodnicy zaopatrzyć się muszą w praktyczne kombinezony rajdowe.

Rajd
Napisał: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Rajdy samochodowe nastręczają nie jedynie posiadania stosownych umiejętności uczestników, lecz również posiadania odpowiedniego samochodu. Czterokołowce użytkowane w wyścigach samochodowych są ogromnie zróżnicowane. Odróżniają się one od siebie nie jedynie marką, swym wyglądem zewnętrznym oraz wewnętrznym, ale również poszczególnymi parametrami, użyciem a także ekwipunkiem. Zwykle wyposażone są one w tzw. fotele kubełkowe zapewniające bezpieczeństwo uczestnikom rajdu. Kwestie te są w dużym stopniu zależne od sponsorów, a także puli środków finansowych, jakie są oni w stanie na tenże cel przeznaczyć.

Właściwy rajd rozpoczyna się przejazdem przez tak zwany start honorowy. Rajd podzielony jest na kilka faz (przeważnie od 1 do 3, między jakimi umiejscowione są parkingi zamknięte). Każdy z etapów składa się z sekcji bądź pętli, które z kolei kończą się parkingiem serwisowym. Rajd kończy się przejściem przez metę honorową. To właśnie w tym miejscu wyłania się zwycięzców. Tu przechodzą oni również ostateczne badania kontrolne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-04-07 14:10:07